Urządzenie do usuwania wlewka

Urządzenie do usuwania wlewka

urządzenie do usuwania wlewków

Urządzenie do usuwania wlewka w korpusach czterech różnych młotowiertarek MAKITA. Operator wysuwa szufladę i na kopyto (odpowiednie dla danego detalu) nasadza korpus MAKITA. Wsuwa szufladę do końca i naciska przycisk START. Podczas całego procesu usuwania wlewka szuflada jest zabezpieczona przed niepowołanym otwarciem w postaci rygla elektromagnetycznego, czujnika magnetycznego oraz zderzakowego siłownika pneumatycznego (tłoczysko służy jako trzpień ustalający). Istnieje możliwość otwarcia szuflady tylko w momencie przytrzymania przycisku STOP dłużej niż 2 s., w tym czasie proces zostanie przerwany.

W pierwszej kolejności dosuwane są nożyce pneumatyczne do wlewka, następuje jego ucięcie i schowanie się nożyc. Uruchamiane jest elektrowrzeciono, które za pomocą siłownika pneumatycznego zjeżdża na bezpieczną wysokość ruchem szybkim (jałowym). Wrzeciono dojeżdża do amortyzatora hydraulicznego i następuje ruch roboczy wrzeciona (frezowanie wlewka) na odpowiednią odległość (regulacja śrubą ograniczającą). Po zakończeniu frezowania wrzeciono wycofuje się do góry i zatrzymuje. Następuje odblokowanie szuflady i można ją wysunąć i wyjąć gotowy detal. Cały cykl procesu wynosi około 15 sekund.

Podstawą urządzenia do usuwania wlewka jest rama, spawana ze stali S235J0. W tylnej części ramy znajduje się skrzynka elektryczna ze sterowaniem oraz wyspą zaworową do zasilania pneumatycznego. Osłony boczne zostały również wykonane ze stali S235J0, lewa osłona dodatkowo wyposażona jest w okno wzierne wykonane z poliwęglanu. Osłony przednie zostały wykonane z tworzywa sztucznego (polipropylen). Osłona górna oraz osłona otwierana są również wykonane z tworzywa sztucznego (poliwęglan). Celem zachowania czystości i uniknięcia zapychania się freza urządzenie posiada zewnętrzny, wolno stojący odciąg wiórów podłączany bezpośrednio do skrzynki elektrycznej. W celu ułatwienia transportowania urządzenia jest wyposażone w skrętne kółka jezdne z hamulcami.